Ogledi kraških jam
Kočevski rog slovi po slikovitih kraških pojavih - jamah, breznih, udornicah, ledenicah, ... Pester živalski svet bo dodatno obogatil vašo izkušnjo.
Tudi jame so okoliškim prebivalcem pomenile pomembno dobrino; uporabljali so jih kot hladilnice in kot vir vode ob hudih sušah. V jamo pri Kunču naj bi se pred preganjalci po legendi zatekla Veronika Deseniška. Da so te kraje obiskovali že Kočevarji, kažejo številni napisi na stenah. Po drugi svetovni vojni so jame in brezna Kočevskega roga postale sinonim povojnih usmrtitev, kraj spomina je Jama pod Krenom.
Več jam na tem območju pa je tudi zaščitenih, kot sta denimo Podsteniška koliševka, ki je zavarovana kot naravni spomenik in izločena iz gospodarjenja kot gozdni rezervat, v katero lahko le previdno pokukate z roba, ali jama Jazbina pri Podturnu, ki je znana kot zatočišče netopirjev, zato se je poleti in pozimi ne obiskuje.
OPOZORILO: V Kočevskem rogu se vedno držite označenih in urejenih poti in gozdnih cest! V nekatere jame se lahko podate sami ali v spremstvu izkušenih jamarjev ob pogoju, da imate vso potrebno opremo, razen če gre za strogo zaščiteno območje, kamor vstop ni dovoljen. Ogledi so na lastno odgovornost. Svetujemo, da se glede možnosti obiska vedno najprej pozanimate pri Jamarski zvezi Slovenije ali lokalnem jamarskem društvu.
Za več informacij lahko kontaktirate tudi TIC Dolenjske Toplice na telefonski številki 07 38 45 188 ali na e-naslov tic@dolenjske-toplice.si.