Zanimivosti rastlinskega sveta: pragozd Pečke
Pragozd Pečke leži na SV obrobju Kočevskega roga na nadmorski višini okrog 900 m. Pečke so po obsegu eden največjih pragozdnih ostankov v Sloveniji, saj je površina pragozda 60 ha. V sestoju prevladuje bukev (55 %) nad jelko (44 %). Znanstveniki sicer že opozarjajo, da mešani gozdovi zaradi podnebnih sprememb v tem delu Evrope počasi izginjajo; pragozdovi v Evropi so stari okoli 10 000 let.
Kot strogi naravni rezervat je popolnoma izločen iz gospodarskega izkoriščanja, kot tudi turističnih obiskov. Dostop je dovoljen zgolj za znanstvene, izobraževalne in ekološke namene, predvsem inštitutom in visokošolskim ustanovam, a tudi zanje je gibanje po območju dovoljeno zgolj v posebnem varovalnem pasu.
Pragozdni ostanki so namenjeni ohranjanju biodiverzitete in referenčnih območij za znanstvene raziskave. Strogi naravni rezervat je najvišja kategorija zaščite, ki jo priznava Svetovna komisija za zavarovana območja (WCPA), organ, ki je del Mednarodne zveze za ohranjanje narave (IUCN). Ta območja I. kategorije so najstrožje varovane naravne krajine. Vanje se ne posega z ničemer, niti s hojo, zato je dostop za splošno javnost prepovedan.